A sors különös fintora, hogy egy több mint két héttel ezelőtt felvett, az energiaárakról is szóló interjút a hétvégén jelentetett meg a NAPI, amikor már a kelleténél is több víz lefolyt a Dunán és túl voltunk a görögsalátán is. A hatósági árak (ideiglenes?) visszahozatalával ugyanis igencsak kérdés lett, hogy hosszú távon mi garantálhatja az alacsony energiaárakat.
Én úgy gondolom, hogy a Rogán Antal által a törvényhozásnak benyújtott javaslat időt teremthet arra, hogy a kormányzat valami hosszú távon is használható intézményi javaslattal álljon elő, és elejét vegye az elmúlt években ténylegesen elszabadult közműárak eszkalációjának. Ugyanakkor, ahogy azt az MTV és a TV2-nek adott kommentárban is elmondtam, Magyarország nem Oroszország, nincsen korlátlan mennyiségű bányakincsünk (és azt se aknázzuk ki megfelelően), nincsenek állami olajvállalataink és más energiatermelő egységeink, ezért a hosszú távon alaocsny árhoz szükség lesz a külföldi partnerekkel, a magánbefektetőkkel, az állami vállalatokkal és a fogyasztókkal is tárgyalóképes intézmény(ek) létrehozatalára. Ehhez szükség van egy vagy több közműhatóságra, egy új ártörvényre, és a hitelezők bizalmának visszaszerzésére is.
Nem tartanám böcs dolognak ismét a görögsalátához hasonló ijesztő szavak használatát, mire emlékezetet a törvényjavaslat - inkább azt remélem, hogy mielőtt ez végigmegy a hazai erőművekbe, vezetékekbe, energiatakarékossági eszközökbe befektetni szándékozó cégek és bankjaik igazgatósági ülésein, látszon az új irány legalább annyira, mint ahogy a forint mini-váslág után utat mutatott a 29 pont.
Azt mindenesetre megnyugtatónak tartom, hogy Rogán Antal a ma reggeli interjújában megváltoztathatónak, és többszempontúnak képzeli el az áregyeztetési mechanizmust a jövőben.