A BBC World Service 33 országban végzett közvéleménykutatása arra a kérdésre kereste a választ, hogy melyik országoknak (politikai alakulatoknak) van a legpozitívabb hatása a világ ügyeire, és melyeknek a legrosszabb.
Akiknek pozitív hatása van a világra:
- Európa
- Japán
- Franciaország
- Irán
- Amerikai Egyesült Államok
- Oroszország
Meggyőződésem, hogy az elmúlt ötven év európai föderalista hagyománya, az európai érdekegyeztetés békés és tárgyalásos, a nemzetközi jogon alapuló rendszere az egész világ számára példaértékű, a megbízhatóságot és a konstruktivitást sugallja. Ugyan Európának nincsen hatékony külpolitikája még, de gazdasági és katonai erejét meghaladó befolyása van a világ alakulására. Japán pacifizmusa, gazdasági dinamizmusa és diplomáciája szintén vonzó a világ számára.
A legaggasztóbb feszültségforrások Európa külkapcsolatai szempontjából: az európaiak egyre kevésbé bíznak az Egyesült Államokban, a törökök pedig az európaiakban. Európa hitele Dél-Koreában és Indiában nőtt, és elég magas az amerikaiak körében. Az európai közvélemény viszont meglehetősen megosztott India dolgában - pedig nem is rossz ötlet a legnépesebb demokráciával javítani a kapcsolatokat.
Személyes véleményem: nagyon szomorú, hogy Irán az egész nemzetközi közösség páriájává kezd vállni. Aligha lehet felmenteni a jelenlegi iráni kormányzatot ennek ódiuma alól, de szívből kívánom, hogy Európa mégis békésen és konstruktívan politizáljon Iránnal. A perzsa kultúra egy igazi rejtett kincs, és nagyon elképzelhetőnek tartom hosszú távon a szövetségét Európával.