Az információ megfelelő sűrítése számtalan matematikai kutatás tárgya. Az egyik legegyszerűbben értelmezhető sűrített adat maga a térkép. Ha a térképen nem a domborzat hiányzó harmadik dimenzióját sűrítjük, hanem mondjuk a lakóházak életkorát, vagy a népsűrűséget, a közpolitikai tervezésben nagyszerűen használható eszközt kapunk. A Columbia University Earth Institute kutatói pontosan ezt csinálják az USA népszámlálási adataival. A felső térkép azt mutatja, hogy a lakóházak mekkora része épült 1970 előtt, az alsó pedig azt, hogy mekkora része épült 1970 után. Ez az érdekes statisztika pedig nagyon sokat elmond arról, hova tevődik át az USA súlypontja, hol várhatók az épületek (és lakóik) elöregedéséből szociális problémák, hol nő és csökken a népesség. A U.S. Census Grid segítségével nagyon sok mindent megtudhatunk az Amerikai Egyesült Államokról. Magyarország ennél sokkal kisebb ország, ki tudja, talán érdemes volna megpróbálkozni ezzel a módszerrel.
Térinformáció és népszámlálás
2007.01.02. 21:13 | antal.daniel | 5 komment
Címkék: statisztika térkép fejlesztéspolitika
A bejegyzés trackback címe:
https://antaldaniel.blog.hu/api/trackback/id/tr721709234
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
line out 2007.01.02. 21:13:00
Egy érdekes cikk, kapcsolódik a témához: http://www.publiceye.org/magazine/v21n1/smith_no_cities.html
A mokkos adatbázisnak én a kész eredményeit láttam, térképkészítéssel magam eddig nem próbálkoztam, de most neki fogok gyűrkőzni...
A mokkos adatbázisnak én a kész eredményeit láttam, térképkészítéssel magam eddig nem próbálkoztam, de most neki fogok gyűrkőzni...
antal.daniel · http://antaldaniel.blog.hu/ 2007.01.02. 21:13:00
Azért ha valaki tud segíteni egy használható térképet készíteni a MOKK-os tesztverzióval, hálás volnék érte. Sajnos egyelőre csak egy adatfelülelet tud kezelni, és azok sincsenek az adatforrásokból úgy válogatva, hogy bármit is jelentsenek térben. Kb. egy órát vacakoltam vele, hogy készítsek egy olyan térképet, ami valamit mutat. Pedig az eszköz nagyon jónak tűnik, technikailag letisztult, nagyszerűen nyitott, de látszik, hogy akik fejlesztik, nem a felhasználó problémáinak oldaláról közelítenek :)
Ruggero 2007.01.02. 21:13:00
nnna, samu megelozott.
line out 2007.01.02. 21:13:00
szia, ezt ismered? http://mokk.bme.hu/atlasz/
üdv.samu
üdv.samu